Weather Majada long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Majada for ten days.
Thursday, Apr 30
34 / 24°C
| 0.3 mm | 14 km/h |
| 29 °C | 31 °C | 9 am | |
| 33 °C | 36 °C | 12 pm | |
| 33 °C | 35 °C | 3 pm | |
| 29 °C | 32 °C | 9 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 7:13 pm
HOURLY
sunset 7:13 pm
|
|
|
|
Weather forecast Majada, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1008 hPa | 62 % | 19 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1008 hPa | 66 % | 19 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1007 hPa | 68 % | 19 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1007 hPa | 71 % | 19 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1007 hPa | 73 % | 19 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1007 hPa | 76 % | 19 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1007 hPa | 78 % | 19 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1008 hPa | 74 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 65 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 58 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 53 % | 19 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1008 hPa | 50 % | 19 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1007 hPa | 45 % | 19 °C | 35 % | 0% | 3% | 0% | 32% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1006 hPa | 42 % | 19 °C | 46 % | 0% | 25% | 9% | 23% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 34 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1006 hPa | 41 % | 18 °C | 69 % | 0% | 3% | 18% | 60% | |
| 3 PM
5 PM
| rain showers | 33 °C 35 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1005 hPa | 43 % | 18 °C | 92 % | 0% | 0% | 8% | 91% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1005 hPa | 45 % | 18 °C | 81 % | 0% | 2% | 6% | 79% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1005 hPa | 42 % | 18 °C | 93 % | 0% | 8% | 5% | 91% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1004 hPa | 41 % | 17 °C | 100 % | 0% | 1% | 1% | 100% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1005 hPa | 45 % | 17 °C | 100 % | 0% | 8% | 3% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1006 hPa | 49 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1006 hPa | 52 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1006 hPa | 55 % | 18 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1006 hPa | 59 % | 18 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1007 hPa | 65 % | 19 °C | 94 % | 0% | 14% | 3% | 93% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 22 °C 26 °C |
2.3 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1008 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 6% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 49 % | 19 °C | 61 % | 0% | 59% | 2% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 32 °C 35 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1000 hPa | 45 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 30% | 98% | |
Majada, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 26.4486; -100.3063
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Majada, Mexico. Weather forecast Majada.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Majada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Majada
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 7:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 13:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 8:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:40 pm | 04/30/2026 5:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |