Weather Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí today
| 28 °C | 31 °C | 5 pm | |
| 24 °C | 27 °C | 7 pm | |
| 23 °C | 24 °C | 9 pm | |
| 21 °C | 23 °C | 11 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 7:04 pm
HOURLY
sunset 7:04 pm
Weather forecast Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí April 28, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 28 °C. At night fog. The lowest temperature 21 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1010 hPa | 56 % | 18 °C | 65 % | 0% | 0% | 4% | 64% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1012 hPa | 66 % | 19 °C | 77 % | 0% | 0% | 0% | 77% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1012 hPa | 73 % | 19 °C | 38 % | 0% | 0% | 1% | 37% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east |
1013 hPa | 73 % | 18 °C | 5 % | 0% | 1% | 0% | 3% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1014 hPa | 72 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1014 hPa | 77 % | 17 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 87 % | 18 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1015 hPa | 93 % | 19 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1014 hPa | 96 % | 20 °C | 48 % | 3% | 48% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1014 hPa | 97 % | 19 °C | 39 % | 33% | 39% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1013 hPa | 99 % | 19 °C | 85 % | 83% | 85% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 89 % | 91% | 89% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 93 % | 96% | 93% | 0% | 1% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 100 % | 17 °C | 98 % | 100% | 97% | 0% | 42% | |
| 7 AM
9 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1014 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 100% | 98% | 0% | 99% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1015 hPa | 84 % | 18 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 63 % | 17 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1013 hPa | 42 % | 14 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 28 % | 10 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 20 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1009 hPa | 18 % | 6 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain showers | 35 °C 34 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1008 hPa | 21 % | 9 °C | 28 % | 0% | 0% | 23% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1008 hPa | 39 % | 16 °C | 36 % | 0% | 12% | 20% | 10% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1008 hPa | 51 % | 19 °C | 56 % | 0% | 0% | 14% | 50% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1008 hPa | 55 % | 19 °C | 41 % | 0% | 0% | 10% | 35% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1008 hPa | 59 % | 18 °C | 48 % | 0% | 0% | 8% | 43% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1009 hPa | 72 % | 19 °C | 32 % | 0% | 0% | 7% | 27% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1010 hPa | 78 % | 19 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1010 hPa | 77 % | 18 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1011 hPa | 83 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1011 hPa | 84 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.4736; -99.5947
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1265 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Ciudad del Maíz, Ciudad del Maíz
Something wrong, something missing?
Weather Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí, Mexico. Weather forecast Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Magdaleno Cedillo, San Luis Potosí
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 7:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |