Weather Luis Cabrera long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Luis Cabrera for ten days.
Tuesday, Apr 28
38 / 24°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
| 30 °C | 35 °C | 9 am | |
| 36 °C | 39 °C | 12 pm | |
| 38 °C | 41 °C | 3 pm | |
| 27 °C | 32 °C | 9 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 6:36 pm
HOURLY
sunset 6:36 pm
|
|
|
|
Weather forecast Luis Cabrera, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 86 % | 23 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1009 hPa | 89 % | 23 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1008 hPa | 90 % | 23 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 93 % | 23 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1008 hPa | 95 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 14 % | 12% | 14% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1010 hPa | 97 % | 23 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1011 hPa | 89 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1012 hPa | 74 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1012 hPa | 60 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1012 hPa | 48 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 39 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1010 hPa | 36 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1010 hPa | 34 % | 18 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1008 hPa | 33 % | 18 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1007 hPa | 32 % | 18 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1007 hPa | 39 % | 20 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1007 hPa | 52 % | 22 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1007 hPa | 59 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1008 hPa | 66 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 73 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1009 hPa | 80 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1009 hPa | 83 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 85 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 86 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 89 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1009 hPa | 92 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 92 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 92 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1009 hPa | 93 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1010 hPa | 89 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1010 hPa | 72 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1010 hPa | 63 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1010 hPa | 56 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1010 hPa | 50 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1009 hPa | 44 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1007 hPa | 37 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1006 hPa | 32 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 31 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1005 hPa | 34 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1005 hPa | 52 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1005 hPa | 59 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1006 hPa | 65 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1007 hPa | 71 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1007 hPa | 74 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1008 hPa | 75 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1008 hPa | 77 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Luis Cabrera, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 18.0172; -93.9372
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 72
Altitude: 9 m
The administrative part:
- Tabasco, Villahermosa
- Huimanguillo, Huimanguillo
Something wrong, something missing?
Weather Luis Cabrera, Mexico. Weather forecast Luis Cabrera.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Luis Cabrera is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Luis Cabrera
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 12:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:27 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:01 am | 7:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 7:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:26 pm | 04/28/2026 3:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |