Weather Los Verdes weekend
Weather forecast for Los Verdes for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later clear, in the afternoon initially clear, later overcast. Sunday from morning untill noon overcast, later morning initially overcast, later clear, in the afternoon initially clear, later cloudy.
Friday, May 1
24 / 22°C
| 0.0 mm | 37 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Los Verdes, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 10.9 m/s39 km/h northwest |
1008 hPa | 71 % | 18 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 1 AM
4 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 11.0 m/s40 km/h west-northwest |
1008 hPa | 72 % | 18 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 11.5 m/s41 km/h west-northwest |
1007 hPa | 71 % | 18 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 3 AM
6 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 12.2 m/s44 km/h northwest |
1007 hPa | 71 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 4 AM
7 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 11.8 m/s42 km/h west-northwest |
1007 hPa | 70 % | 17 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 5 AM
8 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 11.7 m/s42 km/h northwest |
1007 hPa | 71 % | 17 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
| 6 AM
9 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 11.8 m/s42 km/h northwest |
1008 hPa | 71 % | 17 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 11.4 m/s41 km/h northwest |
1008 hPa | 71 % | 17 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 11.2 m/s40 km/h west-northwest |
1009 hPa | 74 % | 18 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 10.7 m/s39 km/h west-northwest |
1010 hPa | 73 % | 18 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 10.9 m/s39 km/h west-northwest |
1010 hPa | 74 % | 18 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 10.3 m/s37 km/h west-northwest |
1010 hPa | 75 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h west-northwest |
1008 hPa | 75 % | 17 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
1010 hPa | 76 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northwest |
1009 hPa | 78 % | 17 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-northwest |
1012 hPa | 81 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h west-northwest |
1010 hPa | 77 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h west-northwest |
1012 hPa | 81 % | 18 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
Los Verdes, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.9667; -110.0167
Time zone: America / Mazatlan
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Los Verdes, Mexico. Weather forecast Los Verdes.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Los Verdes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Los Verdes
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 6:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 13:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 7:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:26 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:10 pm | 05/01/2026 5:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |