Weather Loma Las Balas today
| 31 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 34 °C | 3 pm | |
| 29 °C | 33 °C | 5 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 10 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 6:58 pm
HOURLY
sunset 6:58 pm
Weather forecast Loma Las Balas April 29, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. The highest temperature 32 °C. At night fog. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Loma Las Balas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
9 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 99 % | 99% | 99% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1010 hPa | 91 % | 23 °C | 58 % | 14% | 57% | 0% | 2% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1011 hPa | 77 % | 22 °C | 42 % | 0% | 18% | 0% | 29% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1011 hPa | 67 % | 22 °C | 88 % | 0% | 3% | 0% | 88% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1010 hPa | 60 % | 21 °C | 87 % | 0% | 1% | 0% | 86% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1009 hPa | 57 % | 21 °C | 57 % | 0% | 1% | 0% | 56% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1008 hPa | 54 % | 21 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1007 hPa | 53 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1006 hPa | 54 % | 20 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-southeast |
1006 hPa | 56 % | 21 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1005 hPa | 65 % | 22 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1006 hPa | 74 % | 22 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1007 hPa | 83 % | 23 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1008 hPa | 90 % | 23 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 52% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 93 % | 23 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 41 % | 0% | 9% | 0% | 34% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 26 % | 0% | 17% | 0% | 10% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1009 hPa | 97 % | 23 °C | 28 % | 7% | 28% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 22% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 74% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1007 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 71% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1007 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 97% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1008 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 40% | 100% | 0% | 1% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1008 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 87 % | 23 °C | 99 % | 0% | 28% | 0% | 98% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1009 hPa | 76 % | 22 °C | 100 % | 0% | 10% | 0% | 100% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1008 hPa | 67 % | 22 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1008 hPa | 56 % | 21 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1007 hPa | 49 % | 20 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1005 hPa | 49 % | 20 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1004 hPa | 48 % | 20 °C | 93 % | 0% | 1% | 0% | 93% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-southeast |
1003 hPa | 47 % | 19 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-southeast |
1003 hPa | 60 % | 21 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-southeast |
1002 hPa | 64 % | 22 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1003 hPa | 69 % | 22 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1003 hPa | 80 % | 22 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1005 hPa | 88 % | 23 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1006 hPa | 94 % | 24 °C | 9 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1006 hPa | 97 % | 24 °C | 13 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1006 hPa | 97 % | 24 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Loma Las Balas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 23.1707; -97.9220
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Loma Las Balas, Mexico. Weather forecast Loma Las Balas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Loma Las Balas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Loma Las Balas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Loma Las Balas
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 6:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 8:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:35 pm | 04/29/2026 4:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |