Weather Loma El Fresno today
| 25 °C | 25 °C | 9 am | |
| 31 °C | 30 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 9 pm |
sunrise 6:17 am
sunset 7:08 pm
HOURLY
sunset 7:08 pm
Weather forecast Loma El Fresno April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 34 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Loma El Fresno, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1014 hPa | 67 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 74 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 5% | 1% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 75 % | 11 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1015 hPa | 76 % | 11 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1015 hPa | 76 % | 10 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1014 hPa | 77 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 78 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 74 % | 10 °C | 3 % | 3% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1017 hPa | 52 % | 10 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 36 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 27 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1014 hPa | 23 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1013 hPa | 20 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1012 hPa | 18 % | 5 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1010 hPa | 16 % | 4 °C | 5 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1008 hPa | 15 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1008 hPa | 15 % | 3 °C | 24 % | 0% | 0% | 18% | 7% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1008 hPa | 16 % | 3 °C | 25 % | 0% | 0% | 21% | 10% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1010 hPa | 26 % | 7 °C | 57 % | 0% | 0% | 50% | 23% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1011 hPa | 34 % | 8 °C | 64 % | 0% | 0% | 44% | 39% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 43 % | 10 °C | 18 % | 0% | 0% | 3% | 14% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 51 % | 11 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 59 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1014 hPa | 64 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1014 hPa | 64 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 64 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1013 hPa | 63 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1013 hPa | 66 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1013 hPa | 69 % | 10 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 52% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1013 hPa | 73 % | 10 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1014 hPa | 76 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1015 hPa | 72 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1015 hPa | 48 % | 10 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 36 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1014 hPa | 30 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 25 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 32 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1011 hPa | 19 % | 5 °C | 6 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1010 hPa | 15 % | 2 °C | 6 % | 0% | 0% | 2% | 3% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1008 hPa | 12 % | 1 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1007 hPa | 12 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1005 hPa | 12 % | 1 °C | 13 % | 0% | 0% | 11% | 1% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1005 hPa | 13 % | 1 °C | 28 % | 0% | 0% | 21% | 13% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 15 % | 2 °C | 28 % | 0% | 0% | 11% | 20% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1005 hPa | 19 % | 3 °C | 8 % | 0% | 0% | 6% | 3% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1006 hPa | 24 % | 4 °C | 39 % | 0% | 0% | 8% | 33% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1007 hPa | 30 % | 5 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1008 hPa | 38 % | 7 °C | 68 % | 0% | 0% | 1% | 68% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 46 % | 9 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
Loma El Fresno, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.0109; -101.3732
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Loma El Fresno, Mexico. Weather forecast Loma El Fresno.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Loma El Fresno is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Loma El Fresno
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Loma El Fresno
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 7:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 12:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 7:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:56 pm | 04/28/2026 4:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |