Weather Loma El Duraznillo the day after tomorrow
Weather forecast Loma El Duraznillo April 30, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy. The highest temperature 32 °C. At night cloudy. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Loma El Duraznillo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1011 hPa | 40 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1011 hPa | 47 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1011 hPa | 51 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1010 hPa | 50 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1010 hPa | 51 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1011 hPa | 53 % | 8 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1011 hPa | 57 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1012 hPa | 58 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 40 % | 6 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1011 hPa | 17 % | -2 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1011 hPa | 13 % | -3 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 12 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 11 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1007 hPa | 10 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1005 hPa | 8 % | -5 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1004 hPa | 7 % | -6 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1003 hPa | 7 % | -7 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1002 hPa | 7 % | -8 °C | 57 % | 0% | 0% | 39% | 36% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1002 hPa | 7 % | -8 °C | 67 % | 0% | 0% | 17% | 61% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1010 hPa | 47 % | 9 °C | 60 % | 0% | 0% | 31% | 46% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1009 hPa | 49 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 29 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1007 hPa | 9 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west |
1002 hPa | 9 % | -5 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
Loma El Duraznillo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 23.0058; -101.7844
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 2192 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Villa de Ramos, Ramos, San Luis Potosí
Something wrong, something missing?
Weather Loma El Duraznillo, Mexico. Weather forecast Loma El Duraznillo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Loma El Duraznillo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Loma El Duraznillo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 13:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:54 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:43 pm | 04/30/2026 5:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |