Weather Loma Bonita long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Loma Bonita for ten days.
Sunday, May 3
28 / 15°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 18 °C | 19 °C | 12 am | |
| 15 °C | 15 °C | 6 am | |
| 28 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 26 °C | 6 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 7:04 pm
HOURLY
sunset 7:04 pm
|
|
|
|
Weather forecast Loma Bonita, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 65 % | 11 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 87 % | 12 °C | 25 % | 0% | 24% | 7% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 29 % | 8 °C | 80 % | 0% | 0% | 2% | 79% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1012 hPa | 36 % | 10 °C | 27 % | 0% | 0% | 3% | 25% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 82 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1014 hPa | 26 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 28 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Loma Bonita, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.1872; -100.2150
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 2 244
Altitude: 1660 m
The administrative part:
- Estado de México, Toluca
- Valle de Bravo, Valle de Bravo
Something wrong, something missing?
Weather Loma Bonita, Mexico. Weather forecast Loma Bonita.
Loma Bonita - weather nearby - bigger cities
Loma Bonita - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Loma Bonita is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Loma Bonita
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 12:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:10 pm | 05/03/2026 7:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |