Weather Llano Verde today
| 23 °C | 27 °C | 8 pm | |
| 23 °C | 27 °C | 9 pm | |
| 22 °C | 26 °C | 10 pm | |
| 21 °C | 25 °C | 11 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 6:49 pm
HOURLY
sunset 6:49 pm
Weather forecast Llano Verde April 28, 2026
From morning untill noon fog, in the afternoon light rain showers, in the evening clear. The highest temperature 31 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Llano Verde, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1013 hPa | 98 % | 20 °C | 78 % | 78% | 78% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| fog | 20 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1013 hPa | 99 % | 20 °C | 83 % | 83% | 83% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 20 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1013 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 20 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1013 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1013 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1013 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1014 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| fog | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 97 % | 20 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 88 % | 20 °C | 95 % | 20% | 95% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1015 hPa | 76 % | 19 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 62 % | 19 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 52 % | 18 °C | 25 % | 0% | 0% | 25% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 30 °C 32 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1013 hPa | 50 % | 18 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 46 % | 18 °C | 22 % | 0% | 0% | 19% | 6% | |
| 2 PM
4 PM
| rain showers | 31 °C 33 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 48 % | 18 °C | 61 % | 0% | 10% | 29% | 40% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1010 hPa | 54 % | 19 °C | 55 % | 0% | 1% | 41% | 22% | |
| 4 PM
6 PM
| light rain showers | 29 °C 32 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 58 % | 19 °C | 78 % | 0% | 27% | 39% | 53% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1010 hPa | 68 % | 20 °C | 58 % | 0% | 18% | 13% | 41% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1011 hPa | 72 % | 20 °C | 20 % | 0% | 3% | 8% | 10% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 81 % | 21 °C | 28 % | 0% | 14% | 12% | 5% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1012 hPa | 87 % | 21 °C | 28 % | 0% | 21% | 9% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1013 hPa | 90 % | 21 °C | 10 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1013 hPa | 94 % | 20 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1014 hPa | 95 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1013 hPa | 95 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 97 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 98 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 19 °C 22 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 97 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 34 °C |
0.4 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 49 % | 19 °C | 32 % | 0% | 15% | 20% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1009 hPa | 61 % | 17 °C | 16 % | 0% | 10% | 5% | 1% | |
Llano Verde, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 16.5489; -97.6806
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 545
Altitude: 778 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Santiago Ixtayutla, Santiago Ixtayutla
Something wrong, something missing?
Weather Llano Verde, Mexico. Weather forecast Llano Verde.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Llano Verde is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Llano Verde
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Llano Verde
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 6:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:41 pm | 04/28/2026 4:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |