Weather Llano Mecate week
Weather forecast for Llano Mecate for this and next week.
Friday, May 1
27 / 13°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 13 °C | 14 °C | 5 am | |
| 14 °C | 13 °C | 6 am | |
| 27 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 6 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 6:48 pm
HOURLY
sunset 6:48 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Llano Mecate, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 99 % | 15 °C | 98 % | 96% | 98% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| fog | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 99 % | 15 °C | 93 % | 89% | 93% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 99 % | 14 °C | 99 % | 95% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 99 % | 13 °C | 87 % | 87% | 87% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 98 % | 12 °C | 33 % | 34% | 33% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 90 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 80 % | 10 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1012 hPa | 34 % | 10 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 71 % | 15 °C | 61 % | 0% | 57% | 3% | 3% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1017 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 81 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 26 °C 26 °C |
2.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1014 hPa | 37 % | 10 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1014 hPa | 69 % | 15 °C | 56 % | 0% | 12% | 14% | 42% | |
Llano Mecate, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 16.9269; -97.1235
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 2235 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- San Antonio Huitepec, San Antonio Huitepec
Something wrong, something missing?
Weather Llano Mecate, Mexico. Weather forecast Llano Mecate.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Llano Mecate is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Llano Mecate
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 6:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:25 pm | 12:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 7:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 8:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:09 pm | 05/01/2026 5:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |