Weather Llano de Amuzgos long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Llano de Amuzgos for ten days.
Sunday, May 3
30 / 18°C
| 0.6 mm | 11 km/h |
| 20 °C | 24 °C | 12 am | |
| 18 °C | 21 °C | 6 am | |
| 30 °C | 32 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 6 pm |
sunrise 6:05 am
sunset 6:52 pm
HOURLY
sunset 6:52 pm
|
|
|
|
Weather forecast Llano de Amuzgos, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1014 hPa | 99 % | 20 °C | 72 % | 0% | 71% | 6% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1013 hPa | 98 % | 18 °C | 99 % | 0% | 60% | 0% | 97% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain | 30 °C 32 °C |
0.6 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1012 hPa | 45 % | 16 °C | 91 % | 0% | 5% | 4% | 90% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 62 % | 18 °C | 59 % | 0% | 35% | 44% | 7% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1014 hPa | 98 % | 20 °C | 86 % | 0% | 41% | 0% | 78% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1012 hPa | 98 % | 19 °C | 95 % | 0% | 21% | 7% | 94% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 30 °C 32 °C |
2.5 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1011 hPa | 47 % | 18 °C | 93 % | 0% | 7% | 2% | 93% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1010 hPa | 77 % | 20 °C | 64 % | 0% | 56% | 21% | 0% | |
Llano de Amuzgos, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 16.6747; -98.0481
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 245
Altitude: 514 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- San Pedro Amuzgos, San Pedro Amuzgos
Something wrong, something missing?
Weather Llano de Amuzgos, Mexico. Weather forecast Llano de Amuzgos.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Llano de Amuzgos is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Llano de Amuzgos
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 6:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 7:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 8:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:56 pm | 05/03/2026 7:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |