Weather Lira week
Weather forecast for Lira for this and next week.
Saturday, May 2
25 / 15°C
| 0.9 mm | 13 km/h |
| 20 °C | 16 °C | 12 am | |
| 15 °C | 11 °C | 6 am | |
| 25 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 22 °C | 6 pm |
sunrise 6:12 am
sunset 7:14 pm
HOURLY
sunset 7:14 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lira, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1011 hPa | 15 % | -7 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1012 hPa | 26 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 25 °C 22 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1012 hPa | 20 % | 1 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| light rain showers | 24 °C 22 °C |
0.6 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1009 hPa | 25 % | 3 °C | 50 % | 0% | 0% | 48% | 7% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h east-southeast |
1021 hPa | 90 % | 8 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-southeast |
1021 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1018 hPa | 44 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1011 hPa | 32 % | 6 °C | 39 % | 0% | 0% | 5% | 36% | |
Lira, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 23.0378; -101.5289
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 55
Altitude: 2006 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Salinas, Salinas de Hidalgo
Something wrong, something missing?
Weather Lira, Mexico. Weather forecast Lira.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lira is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lira
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:12 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 13:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:52 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:29 pm | 05/02/2026 6:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |