Weather Lázaro Cárdenas tomorrow
Weather forecast Lázaro Cárdenas April 30, 2026
During the day clear. The highest temperature 35 °C. At night clear. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lázaro Cárdenas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1009 hPa | 55 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1009 hPa | 85 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1008 hPa | 27 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 35 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1004 hPa | 34 % | 16 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1008 hPa | 63 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1009 hPa | 85 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1007 hPa | 30 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 37 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1004 hPa | 26 % | 14 °C | 12 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
Lázaro Cárdenas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.0092; -90.5653
Time zone: America / Merida
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lázaro Cárdenas, Mexico. Weather forecast Lázaro Cárdenas.
Lázaro Cárdenas - weather nearby - bigger cities
Lázaro Cárdenas - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lázaro Cárdenas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lázaro Cárdenas
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 6:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:59 am | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 6:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 7:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:17 am | 7:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:53 pm | 04/30/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |