Weather Las Peñitas the day after tomorrow
| 25 °C | 25 °C | 9 am | |
| 33 °C | 31 °C | 12 pm | |
| 36 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 29 °C | 28 °C | 9 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 7:10 pm
HOURLY
sunset 7:10 pm
Weather forecast Las Peñitas April 30, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 36 °C. At night overcast. The lowest temperature 18 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Las Peñitas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1010 hPa | 42 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 44 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 47 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 53 % | 10 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1010 hPa | 59 % | 11 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 63 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 65 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 60 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1012 hPa | 47 % | 11 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1011 hPa | 43 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1010 hPa | 34 % | 10 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1009 hPa | 24 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1007 hPa | 14 % | 2 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1005 hPa | 10 % | 0 °C | 35 % | 0% | 0% | 13% | 26% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 36 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1003 hPa | 9 % | -1 °C | 26 % | 0% | 0% | 18% | 13% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 36 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southwest |
1002 hPa | 8 % | -1 °C | 38 % | 0% | 0% | 12% | 30% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1001 hPa | 9 % | -1 °C | 25 % | 0% | 0% | 10% | 22% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1000 hPa | 9 % | -1 °C | 27 % | 0% | 0% | 12% | 22% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1001 hPa | 12 % | 1 °C | 43 % | 0% | 0% | 20% | 37% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1001 hPa | 14 % | 2 °C | 40 % | 0% | 0% | 34% | 18% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h south-southeast |
1003 hPa | 18 % | 4 °C | 25 % | 0% | 0% | 16% | 12% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 29 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1005 hPa | 33 % | 10 °C | 30 % | 0% | 0% | 12% | 21% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1007 hPa | 39 % | 11 °C | 21 % | 0% | 0% | 6% | 18% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1008 hPa | 44 % | 11 °C | 51 % | 0% | 0% | 3% | 50% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southwest |
1009 hPa | 49 % | 11 °C | 88 % | 0% | 0% | 31% | 82% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1009 hPa | 69 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1006 hPa | 26 % | 9 °C | 11 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 36 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
997 hPa | 7 % | -4 °C | 62 % | 0% | 0% | 30% | 47% | |
Las Peñitas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 23.7356; -100.5692
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 53
Altitude: 1578 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Matehuala, Matehuala
Something wrong, something missing?
Weather Las Peñitas, Mexico. Weather forecast Las Peñitas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Las Peñitas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Las Peñitas
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 7:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 13:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 8:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 8:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:39 pm | 04/30/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |