Weather Las Garzas today
| 32 °C | 36 °C | 4 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 6 pm | |
| 27 °C | 32 °C | 8 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 10 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 6:45 pm
HOURLY
sunset 6:45 pm
Weather forecast Las Garzas April 28, 2026
Afternoon in the afternoon clear. The highest temperature 36 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Las Garzas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
12 PM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1012 hPa | 51 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1011 hPa | 47 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1011 hPa | 45 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1010 hPa | 50 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1009 hPa | 55 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1008 hPa | 56 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1008 hPa | 63 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1008 hPa | 70 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1007 hPa | 79 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1008 hPa | 87 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 94 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1011 hPa | 95 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 96 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 94 % | 24 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1010 hPa | 93 % | 23 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 93 % | 23 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 27 % | 1% | 27% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1010 hPa | 93 % | 24 °C | 44 % | 0% | 44% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1010 hPa | 84 % | 24 °C | 36 % | 0% | 36% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1011 hPa | 75 % | 23 °C | 51 % | 0% | 51% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1010 hPa | 65 % | 23 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1010 hPa | 53 % | 21 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1009 hPa | 47 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1008 hPa | 41 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1007 hPa | 40 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 35 °C 38 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1006 hPa | 47 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1005 hPa | 56 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1005 hPa | 61 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1005 hPa | 75 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1006 hPa | 88 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1007 hPa | 90 % | 25 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1007 hPa | 89 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1008 hPa | 89 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1008 hPa | 91 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Las Garzas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 18.9075; -95.9725
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 5
Altitude: 17 m
The administrative part:
- Veracruz, Xalapa
- Alvarado, Alvarado, Veracruz-Llave
Something wrong, something missing?
Weather Las Garzas, Mexico. Weather forecast Las Garzas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Las Garzas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Las Garzas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Las Garzas
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 6:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:21 pm | 12:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 7:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 8:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:34 pm | 04/28/2026 3:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |