Weather Las Cuatro Milpas weekend
Weather forecast for Las Cuatro Milpas for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon overcast, in the afternoon clear, in the evening cloudy. Sunday during the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy.
Friday, May 1
28 / 14°C
| 0.0 mm | 23 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Las Cuatro Milpas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1010 hPa | 34 % | 3 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 37 % | 3 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 40 % | 3 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 43 % | 3 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1010 hPa | 44 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 47 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1011 hPa | 52 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1011 hPa | 52 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1012 hPa | 43 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1012 hPa | 31 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1011 hPa | 25 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1010 hPa | 19 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west-southwest |
1008 hPa | 17 % | 0 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west |
1005 hPa | 16 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 31 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southwest |
1013 hPa | 54 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 18 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1007 hPa | 14 % | -2 °C | 39 % | 0% | 0% | 1% | 39% | |
Las Cuatro Milpas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.4642; -103.1228
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 5
Altitude: 1969 m
The administrative part:
- Zacatecas, Zacatecas City
- Tepetongo, Tepetongo, Zacatecas
Something wrong, something missing?
Weather Las Cuatro Milpas, Mexico. Weather forecast Las Cuatro Milpas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Las Cuatro Milpas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Las Cuatro Milpas
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 7:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 12:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 7:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 8:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 8:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:41 pm | 05/01/2026 6:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |