Weather La Soledad, Nuevo León weekend
Weather forecast for La Soledad, Nuevo León for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon rain showers, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. Sunday from morning untill noon rain showers, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy.
Saturday, May 2
26 / 19°C
| 2.2 mm | 39 km/h |
| 26 °C | 30 °C | 12 am | |
| 19 °C | 18 °C | 6 am | |
| 23 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 21 °C | 6 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 7:06 pm
HOURLY
sunset 7:06 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Soledad, Nuevo León, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| rain showers | 26 °C 30 °C |
2.2 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1002 hPa | 82 % | 22 °C | 30 % | 0% | 0% | 13% | 19% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 10.5 m/s38 km/h north-northwest |
1012 hPa | 72 % | 13 °C | 91 % | 0% | 64% | 53% | 28% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 10.9 m/s39 km/h north-northwest |
1015 hPa | 49 % | 11 °C | 76 % | 0% | 76% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h north |
1014 hPa | 49 % | 11 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 1% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
2.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1019 hPa | 64 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1018 hPa | 80 % | 12 °C | 79 % | 0% | 0% | 75% | 27% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1019 hPa | 41 % | 10 °C | 56 % | 0% | 55% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 39 % | 10 °C | 21 % | 0% | 1% | 3% | 18% | |
La Soledad, Nuevo León, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 25.9310; -98.5983
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather La Soledad, Nuevo León, Mexico. Weather forecast La Soledad, Nuevo León.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Soledad, Nuevo León is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Soledad, Nuevo León
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 13:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 7:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:03 am | 7:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:33 am | 8:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:23 pm | 05/02/2026 6:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |