Weather La Saldiveña the day after tomorrow
Weather forecast La Saldiveña May 1, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 32 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Saldiveña, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 88 % | 18 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1009 hPa | 87 % | 16 °C | 28 % | 0% | 15% | 0% | 15% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1006 hPa | 46 % | 18 °C | 20 % | 0% | 0% | 1% | 19% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1004 hPa | 50 % | 18 °C | 28 % | 0% | 0% | 7% | 21% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1005 hPa | 64 % | 14 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1008 hPa | 63 % | 11 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 47 % | 15 °C | 61 % | 0% | 12% | 18% | 47% | |
| 6 PM
8 PM
| rain | 22 °C 23 °C |
1.8 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 67 % | 16 °C | 98 % | 0% | 92% | 7% | 81% | |
La Saldiveña, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.2608; -99.4833
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather La Saldiveña, Mexico. Weather forecast La Saldiveña.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Saldiveña is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Saldiveña
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 7:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 8:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:24 pm | 05/01/2026 5:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |