Weather La Punta, Aguascalientes the day after tomorrow
| 24 °C | 23 °C | 9 am | |
| 31 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 27 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:17 am
sunset 7:15 pm
HOURLY
sunset 7:15 pm
Weather forecast La Punta, Aguascalientes April 30, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy. The highest temperature 34 °C. At night clear. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Punta, Aguascalientes, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1009 hPa | 24 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1009 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1009 hPa | 37 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 45 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 51 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1010 hPa | 54 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1011 hPa | 55 % | 7 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1011 hPa | 52 % | 7 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1012 hPa | 37 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1011 hPa | 25 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1010 hPa | 18 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1009 hPa | 13 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 11 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1006 hPa | 10 % | -2 °C | 46 % | 0% | 0% | 44% | 2% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1004 hPa | 10 % | -2 °C | 56 % | 0% | 0% | 39% | 28% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1003 hPa | 9 % | -2 °C | 99 % | 0% | 0% | 28% | 99% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1001 hPa | 9 % | -3 °C | 95 % | 0% | 0% | 43% | 91% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1001 hPa | 8 % | -4 °C | 67 % | 0% | 0% | 56% | 30% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1001 hPa | 8 % | -5 °C | 85 % | 0% | 0% | 83% | 10% | |
| 7 PM
9 PM
| overcast | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1002 hPa | 8 % | -6 °C | 89 % | 0% | 0% | 80% | 47% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1003 hPa | 11 % | -5 °C | 96 % | 0% | 0% | 95% | 42% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1005 hPa | 12 % | -4 °C | 60 % | 0% | 0% | 21% | 49% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 25 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-southwest |
1007 hPa | 16 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1007 hPa | 19 % | -1 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1007 hPa | 22 % | 1 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 26 % | 1 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1008 hPa | 30 % | 2 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1008 hPa | 39 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1008 hPa | 48 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1009 hPa | 56 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1010 hPa | 60 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1010 hPa | 56 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 39 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1010 hPa | 25 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1009 hPa | 18 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1008 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1007 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west |
1005 hPa | 11 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
La Punta, Aguascalientes, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.3241; -102.2921
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 2 416
Altitude: 1980 m
The administrative part:
- Aguascalientes, Aguascalientes
- Cosío, Cosío, Aguascalientes
Something wrong, something missing?
Weather La Punta, Aguascalientes, Mexico. Weather forecast La Punta, Aguascalientes.
La Punta, Aguascalientes - weather nearby - bigger cities
La Punta, Aguascalientes - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Punta, Aguascalientes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Punta, Aguascalientes
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:17 am | 7:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:53 am | 7:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:26 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:58 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:45 pm | 04/30/2026 5:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |