Weather La Piedra today
| 29 °C | 34 °C | 8 pm | |
| 28 °C | 34 °C | 9 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 10 pm | |
| 27 °C | 33 °C | 11 pm |
sunrise 5:58 am
sunset 6:45 pm
HOURLY
sunset 6:45 pm
Weather forecast La Piedra April 27, 2026
During the day the highest temperature 30 °C. At night clear. The lowest temperature 27 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Piedra, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1007 hPa | 70 % | 23 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1008 hPa | 76 % | 24 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1009 hPa | 78 % | 24 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 81 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 84 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1010 hPa | 88 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 91 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1009 hPa | 93 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1008 hPa | 95 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 97 % | 24 °C | 3 % | 2% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1011 hPa | 92 % | 24 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1012 hPa | 73 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1012 hPa | 55 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 48 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 42 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1010 hPa | 36 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1009 hPa | 30 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 40 °C 42 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1008 hPa | 26 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 40 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1007 hPa | 26 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1007 hPa | 41 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1007 hPa | 49 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1007 hPa | 60 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1008 hPa | 68 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1008 hPa | 69 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1009 hPa | 78 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1010 hPa | 81 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1010 hPa | 79 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
La Piedra, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 18.9358; -96.0150
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 503
Altitude: 13 m
The administrative part:
- Veracruz, Xalapa
- Alvarado, Alvarado, Veracruz-Llave
Something wrong, something missing?
Weather La Piedra, Mexico. Weather forecast La Piedra.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Piedra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Piedra
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Piedra
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 6:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:21 pm | 12:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 7:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 8:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:43 pm | 04/27/2026 3:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |