Weather La Pastoría, Zacatecas today
| 25 °C | 23 °C | 9 am | |
| 31 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 25 °C | 9 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 7:15 pm
HOURLY
sunset 7:15 pm
Weather forecast La Pastoría, Zacatecas April 29, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 34 °C. At night clear. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Pastoría, Zacatecas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1014 hPa | 26 % | 2 °C | 72 % | 0% | 0% | 1% | 72% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 28 % | 2 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1013 hPa | 29 % | 1 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1013 hPa | 31 % | 1 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1013 hPa | 33 % | 1 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1013 hPa | 34 % | 1 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 36 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1015 hPa | 35 % | 2 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1016 hPa | 27 % | 2 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 22 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1014 hPa | 20 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1013 hPa | 17 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1012 hPa | 15 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1010 hPa | 13 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1009 hPa | 12 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1007 hPa | 11 % | 0 °C | 36 % | 0% | 0% | 5% | 34% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1006 hPa | 11 % | 0 °C | 19 % | 0% | 0% | 10% | 11% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1005 hPa | 11 % | 0 °C | 57 % | 0% | 0% | 27% | 46% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1006 hPa | 12 % | 0 °C | 42 % | 0% | 0% | 36% | 14% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1006 hPa | 13 % | 0 °C | 83 % | 0% | 0% | 57% | 73% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1007 hPa | 14 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 57% | 100% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1007 hPa | 14 % | -1 °C | 24 % | 0% | 0% | 7% | 18% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 25 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1009 hPa | 18 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1009 hPa | 21 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 24 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 26 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1009 hPa | 27 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1009 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1010 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1010 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1010 hPa | 29 % | 0 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1010 hPa | 28 % | 0 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 21 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 19 % | 0 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1010 hPa | 17 % | 1 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 13 % | 0 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1008 hPa | 11 % | -1 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1006 hPa | 10 % | -1 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 2 PM
4 PM
| overcast | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1004 hPa | 8 % | -3 °C | 89 % | 0% | 0% | 68% | 69% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 35 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1003 hPa | 7 % | -4 °C | 98 % | 0% | 0% | 50% | 96% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1002 hPa | 8 % | -4 °C | 53 % | 0% | 0% | 47% | 16% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1002 hPa | 8 % | -4 °C | 63 % | 0% | 0% | 53% | 28% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1002 hPa | 8 % | -5 °C | 64 % | 0% | 0% | 64% | 4% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1003 hPa | 9 % | -4 °C | 30 % | 0% | 0% | 18% | 14% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 28 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1004 hPa | 11 % | -3 °C | 36 % | 0% | 0% | 2% | 35% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west |
1006 hPa | 15 % | -1 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 25 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1007 hPa | 17 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1008 hPa | 19 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
La Pastoría, Zacatecas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.5036; -102.6911
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 103
Altitude: 1986 m
The administrative part:
- Zacatecas, Zacatecas City
- Apulco, San Pedro Apulco
Something wrong, something missing?
Weather La Pastoría, Zacatecas, Mexico. Weather forecast La Pastoría, Zacatecas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Pastoría, Zacatecas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Pastoría, Zacatecas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Pastoría, Zacatecas
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 7:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 7:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:54 pm | 04/29/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |