Weather La Parada today
| 30 °C | 35 °C | 9 am | |
| 35 °C | 40 °C | 12 pm | |
| 36 °C | 41 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 9 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 7:02 pm
HOURLY
sunset 7:02 pm
Weather forecast La Parada April 28, 2026
From morning untill noon overcast, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 36 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Parada, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1011 hPa | 93 % | 24 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1011 hPa | 95 % | 24 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1011 hPa | 97 % | 24 °C | 74 % | 0% | 74% | 3% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1011 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 16% | 100% | 3% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 16% | 100% | 3% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1011 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1013 hPa | 92 % | 24 °C | 56 % | 0% | 56% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1013 hPa | 82 % | 24 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 69 % | 23 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1012 hPa | 60 % | 23 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 52 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1010 hPa | 47 % | 22 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1009 hPa | 45 % | 22 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1008 hPa | 47 % | 23 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1008 hPa | 49 % | 23 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1007 hPa | 50 % | 23 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1007 hPa | 52 % | 22 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1007 hPa | 55 % | 22 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1008 hPa | 62 % | 22 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1009 hPa | 69 % | 22 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1010 hPa | 73 % | 22 °C | 7 % | 0% | 2% | 0% | 6% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 82 % | 23 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1011 hPa | 88 % | 23 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1011 hPa | 90 % | 23 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1011 hPa | 92 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 93 % | 23 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1010 hPa | 96 % | 23 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1010 hPa | 98 % | 22 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1010 hPa | 99 % | 22 °C | 19 % | 0% | 9% | 0% | 11% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1011 hPa | 99 % | 22 °C | 87 % | 16% | 38% | 0% | 75% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 94 % | 22 °C | 92 % | 0% | 21% | 0% | 91% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 79 % | 22 °C | 50 % | 0% | 7% | 0% | 46% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 67 % | 23 °C | 18 % | 0% | 1% | 0% | 16% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1010 hPa | 55 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1009 hPa | 46 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1008 hPa | 42 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1007 hPa | 47 % | 23 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 36 °C 41 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1006 hPa | 48 % | 23 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1005 hPa | 44 % | 22 °C | 79 % | 0% | 0% | 1% | 79% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 36 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1005 hPa | 44 % | 21 °C | 39 % | 0% | 0% | 1% | 39% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1005 hPa | 46 % | 21 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1005 hPa | 48 % | 21 °C | 40 % | 0% | 0% | 1% | 39% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1005 hPa | 55 % | 20 °C | 20 % | 0% | 0% | 3% | 18% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1006 hPa | 61 % | 20 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1008 hPa | 68 % | 21 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1009 hPa | 78 % | 21 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1009 hPa | 82 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
La Parada, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.5167; -99.4636
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 576
Altitude: 950 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Santa Catarina, Santa Catarina, San Luis Potosí
Something wrong, something missing?
Weather La Parada, Mexico. Weather forecast La Parada.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Parada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Parada
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Parada
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 7:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 12:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 8:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:48 pm | 04/28/2026 4:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |