Weather La Luz weekend
Weather forecast for La Luz for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. Sunday during the day partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy.
Friday, May 1
29 / 15°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 18 °C | 17 °C | 12 am | |
| 15 °C | 14 °C | 6 am | |
| 29 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 29 °C | 26 °C | 6 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 7:06 pm
HOURLY
sunset 7:06 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Luz, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 59 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1008 hPa | 18 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1004 hPa | 15 % | 0 °C | 63 % | 0% | 0% | 53% | 46% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 45 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1013 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1010 hPa | 15 % | 0 °C | 48 % | 0% | 0% | 3% | 47% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1005 hPa | 11 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
La Luz, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.0247; -100.4225
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 44
Altitude: 2065 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- San José Iturbide, San José Iturbide
Something wrong, something missing?
Weather La Luz, Mexico. Weather forecast La Luz.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Luz is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Luz
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:52 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:28 pm | 05/01/2026 5:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |