Weather La Luz de los Altos the day after tomorrow
Weather forecast La Luz de los Altos April 30, 2026
During the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast. The highest temperature 32 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night clear. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Luz de los Altos, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1012 hPa | 37 % | 2 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1012 hPa | 40 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 7% | 2% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1012 hPa | 48 % | 5 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1011 hPa | 52 % | 6 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 54 % | 6 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 54 % | 5 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1011 hPa | 52 % | 4 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1012 hPa | 46 % | 4 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1012 hPa | 35 % | 5 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 34 % | 6 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 29 % | 6 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 11 AM
1 PM
| overcast | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1010 hPa | 23 % | 5 °C | 90 % | 0% | 0% | 31% | 85% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 18 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 35% | 93% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1007 hPa | 15 % | 1 °C | 68 % | 0% | 0% | 24% | 57% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1006 hPa | 14 % | 1 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1004 hPa | 13 % | 0 °C | 68 % | 0% | 0% | 64% | 10% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1004 hPa | 14 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 98% | 64% | |
| 5 PM
7 PM
| light rain | 29 °C 26 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1004 hPa | 14 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 98% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1007 hPa | 29 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 77% | 98% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 59 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1008 hPa | 18 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1004 hPa | 15 % | 0 °C | 63 % | 0% | 0% | 53% | 46% | |
La Luz de los Altos, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.0972; -100.5461
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 9
Altitude: 2017 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- San Luis de la Paz, San Luis de la Paz, Guerrero
Something wrong, something missing?
Weather La Luz de los Altos, Mexico. Weather forecast La Luz de los Altos.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Luz de los Altos is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Luz de los Altos
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 7:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:36 pm | 04/30/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |