Weather La Libertad, San Luis Potosí today
| 25 °C | 28 °C | 9 am | |
| 33 °C | 33 °C | 12 pm | |
| 38 °C | 34 °C | 3 pm | |
| 27 °C | 29 °C | 9 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 7:05 pm
HOURLY
sunset 7:05 pm
Weather forecast La Libertad, San Luis Potosí April 29, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 38 °C. At night the lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Libertad, San Luis Potosí, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
3 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 68 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 74 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1013 hPa | 79 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1013 hPa | 87 % | 18 °C | 11 % | 0% | 1% | 0% | 10% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1013 hPa | 91 % | 19 °C | 59 % | 0% | 3% | 0% | 58% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1013 hPa | 93 % | 18 °C | 80 % | 0% | 1% | 0% | 80% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 87 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1014 hPa | 78 % | 18 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 67 % | 18 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1013 hPa | 55 % | 17 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1012 hPa | 42 % | 16 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1010 hPa | 29 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1008 hPa | 18 % | 8 °C | 9 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1007 hPa | 12 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1005 hPa | 7 % | -2 °C | 10 % | 0% | 0% | 4% | 6% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 38 °C 34 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southeast |
1004 hPa | 7 % | -2 °C | 20 % | 0% | 0% | 1% | 18% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 37 °C 34 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-southeast |
1004 hPa | 14 % | 4 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1005 hPa | 36 % | 15 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1006 hPa | 41 % | 15 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1008 hPa | 52 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1009 hPa | 55 % | 17 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1010 hPa | 56 % | 17 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 61 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1011 hPa | 63 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1011 hPa | 71 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1010 hPa | 80 % | 18 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1010 hPa | 87 % | 18 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1010 hPa | 93 % | 19 °C | 5 % | 0% | 3% | 0% | 2% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 94 % | 19 °C | 2 % | 1% | 2% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1010 hPa | 92 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 81 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 69 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1010 hPa | 61 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1010 hPa | 51 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1008 hPa | 41 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1007 hPa | 30 % | 12 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 19 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 13 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 2% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1001 hPa | 9 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southeast |
1000 hPa | 10 % | 1 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 35 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east-southeast |
1001 hPa | 22 % | 10 °C | 22 % | 0% | 0% | 21% | 2% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-southeast |
1002 hPa | 39 % | 15 °C | 78 % | 0% | 0% | 20% | 75% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1004 hPa | 42 % | 15 °C | 89 % | 0% | 0% | 10% | 88% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1005 hPa | 48 % | 15 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1006 hPa | 49 % | 15 °C | 71 % | 0% | 0% | 46% | 46% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1008 hPa | 54 % | 15 °C | 60 % | 0% | 0% | 1% | 60% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1008 hPa | 58 % | 16 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
La Libertad, San Luis Potosí, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.4144; -99.8477
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 663
Altitude: 1048 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Ciudad del Maíz, Ciudad del Maíz
Something wrong, something missing?
Weather La Libertad, San Luis Potosí, Mexico. Weather forecast La Libertad, San Luis Potosí.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Libertad, San Luis Potosí is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Libertad, San Luis Potosí
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Libertad, San Luis Potosí
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:36 pm | 12:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:44 am | 7:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 7:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 8:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:42 pm | 04/29/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |