Weather La Colmena today
| 33 °C | 30 °C | 4 pm | |
| 32 °C | 29 °C | 6 pm | |
| 28 °C | 25 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 21 °C | 10 pm |
sunrise 6:21 am
sunset 7:14 pm
HOURLY
sunset 7:14 pm
Weather forecast La Colmena April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 33 °C. At night clear. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Colmena, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1013 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1014 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1016 hPa | 36 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1016 hPa | 26 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 18 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 15 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1013 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1011 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1010 hPa | 12 % | 0 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1008 hPa | 11 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1007 hPa | 10 % | -2 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 5% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1006 hPa | 9 % | -4 °C | 37 % | 0% | 0% | 35% | 2% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1006 hPa | 9 % | -4 °C | 38 % | 0% | 0% | 25% | 15% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1007 hPa | 12 % | -2 °C | 28 % | 0% | 0% | 16% | 14% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1008 hPa | 15 % | -1 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 1% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1009 hPa | 16 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southwest |
1011 hPa | 19 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1013 hPa | 22 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 26 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1014 hPa | 29 % | 1 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 34 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 38 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 44 % | 4 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1013 hPa | 50 % | 5 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1014 hPa | 55 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 56 % | 6 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 45 % | 6 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 32 % | 5 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1014 hPa | 22 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1013 hPa | 17 % | 1 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1011 hPa | 15 % | 0 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1010 hPa | 12 % | 0 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1008 hPa | 11 % | -1 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1006 hPa | 10 % | -1 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1005 hPa | 10 % | -2 °C | 8 % | 0% | 0% | 1% | 6% | |
| 5 PM
7 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1004 hPa | 10 % | -1 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1004 hPa | 10 % | -2 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 4% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1004 hPa | 14 % | 0 °C | 16 % | 0% | 0% | 10% | 5% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1005 hPa | 12 % | -3 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southwest |
1007 hPa | 14 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 25 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1008 hPa | 17 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1010 hPa | 19 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
La Colmena, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.0919; -102.6247
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 5
Altitude: 1889 m
The administrative part:
- Jalisco, Guadalajara
- Valle de Guadalupe, Valle de Guadalupe, Jalisco
Something wrong, something missing?
Weather La Colmena, Mexico. Weather forecast La Colmena.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Colmena is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Colmena
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Colmena
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:21 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 12:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:58 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:31 am | 8:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:03 am | 8:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:02 pm | 04/28/2026 4:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |