Weather Higueral today
Weather forecast Higueral April 28, 2026
During the day clear. The highest temperature 29 °C. At night clear. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Higueral, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1009 hPa | 91 % | 23 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1009 hPa | 91 % | 23 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 34 °C 40 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northeast |
1010 hPa | 56 % | 24 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1007 hPa | 78 % | 24 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1011 hPa | 98 % | 24 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1010 hPa | 99 % | 24 °C | 70 % | 0% | 70% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 33 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1009 hPa | 57 % | 23 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1005 hPa | 77 % | 24 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
Higueral, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.9550; -97.4989
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 880
Altitude: 25 m
The administrative part:
- Veracruz, Xalapa
- Tuxpan, Tuxpan, Veracruz-Llave
Something wrong, something missing?
Weather Higueral, Mexico. Weather forecast Higueral.
Higueral - weather nearby - bigger cities
Higueral - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Higueral is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Higueral
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Higueral
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 6:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 8:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:40 pm | 04/28/2026 3:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |