Weather Hermenegildo Galeana, Tlaxcala long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Hermenegildo Galeana, Tlaxcala for ten days.
Monday, May 4
22 / 9°C
| 0.1 mm | 9 km/h |
| 11 °C | 11 °C | 12 am | |
| 9 °C | 8 °C | 6 am | |
| 23 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 20 °C | 6 pm |
sunrise 6:01 am
sunset 6:55 pm
HOURLY
sunset 6:55 pm
|
|
|
|
Weather forecast Hermenegildo Galeana, Tlaxcala, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 90 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1017 hPa | 95 % | 8 °C | 42 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 37 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 18% | 2% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1009 hPa | 37 % | 6 °C | 83 % | 0% | 2% | 23% | 78% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 76 % | 7 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1016 hPa | 90 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 29 % | 5 °C | 58 % | 0% | 0% | 10% | 54% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1009 hPa | 27 % | 3 °C | 90 % | 0% | 0% | 15% | 89% | |
Hermenegildo Galeana, Tlaxcala, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.4131; -97.9558
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Hermenegildo Galeana, Tlaxcala, Mexico. Weather forecast Hermenegildo Galeana, Tlaxcala.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Hermenegildo Galeana, Tlaxcala is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Hermenegildo Galeana, Tlaxcala
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:01 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 7:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:11 am | 7:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:55 pm | 05/04/2026 7:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |