Weather Gustavo Díaz Ordáz, Baja California long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Gustavo Díaz Ordáz, Baja California for ten days.
Monday, May 4
21 / 15°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 15 °C | 15 °C | 5 am | |
| 21 °C | 20 °C | 11 am | |
| 19 °C | 18 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 7:25 pm
HOURLY
sunset 7:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Gustavo Díaz Ordáz, Baja California, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1015 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1016 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 10% | 18% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1014 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 9% | 14% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1016 hPa | 77 % | 11 °C | 98 % | 0% | 7% | 0% | 98% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1014 hPa | 79 % | 8 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1015 hPa | 42 % | 7 °C | 41 % | 0% | 35% | 17% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1013 hPa | 55 % | 9 °C | 24 % | 0% | 20% | 10% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 77 % | 10 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
Gustavo Díaz Ordáz, Baja California, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 30.9751; -116.1557
Time zone: America / Tijuana
time difference in hours with time in US is -9 hours
Population: 1 394
Altitude: 49 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Gustavo Díaz Ordáz, Baja California, Mexico. Weather forecast Gustavo Díaz Ordáz, Baja California.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gustavo Díaz Ordáz, Baja California is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gustavo Díaz Ordáz, Baja California
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 7:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 7:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 8:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:28 am | 8:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 9:42 pm | 05/04/2026 7:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |