Weather Guadalupe Yosoyúa weekend
Weather forecast for Guadalupe Yosoyúa for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guadalupe Yosoyúa, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/15/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1016 hPa | 82 % | 11 °C | 18 % | 0% | 17% | 0% | 1% | |
| 4 AM
6 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 11 °C | 88 % | 0% | 23% | 3% | 86% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 15% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 14% | 0% | 100% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 80 % | 10 °C | 96 % | 0% | 13% | 0% | 96% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1017 hPa | 70 % | 10 °C | 96 % | 0% | 14% | 0% | 96% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1017 hPa | 61 % | 10 °C | 85 % | 0% | 5% | 0% | 85% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 54 % | 10 °C | 55 % | 0% | 4% | 0% | 53% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 47 % | 10 °C | 18 % | 0% | 6% | 13% | 1% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1013 hPa | 38 % | 8 °C | 40 % | 0% | 0% | 24% | 20% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 31 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 28% | 3% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1011 hPa | 30 % | 7 °C | 51 % | 0% | 0% | 43% | 14% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 32 % | 7 °C | 89 % | 0% | 1% | 44% | 79% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1011 hPa | 40 % | 8 °C | 53 % | 0% | 7% | 44% | 15% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1011 hPa | 40 % | 8 °C | 57 % | 0% | 2% | 47% | 19% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1011 hPa | 44 % | 8 °C | 92 % | 0% | 0% | 29% | 88% | |
| 7 PM
9 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 52 % | 10 °C | 94 % | 0% | 0% | 28% | 93% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1014 hPa | 66 % | 11 °C | 100 % | 0% | 4% | 12% | 100% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1016 hPa | 72 % | 12 °C | 97 % | 0% | 6% | 4% | 96% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1017 hPa | 74 % | 11 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1018 hPa | 78 % | 11 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1018 hPa | 81 % | 11 °C | 74 % | 1% | 3% | 0% | 73% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 83 % | 11 °C | 71 % | 9% | 12% | 0% | 67% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 25 % | 7% | 10% | 0% | 16% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 86 % | 11 °C | 16 % | 9% | 10% | 0% | 6% | |
| 4 AM
6 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1015 hPa | 86 % | 10 °C | 99 % | 16% | 17% | 0% | 99% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 87 % | 9 °C | 99 % | 13% | 17% | 0% | 99% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1016 hPa | 86 % | 9 °C | 97 % | 22% | 26% | 0% | 96% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 78 % | 8 °C | 99 % | 1% | 21% | 0% | 99% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 72 % | 10 °C | 100 % | 0% | 18% | 0% | 100% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1017 hPa | 65 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 53 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 47 % | 10 °C | 99 % | 0% | 10% | 10% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 41 % | 10 °C | 84 % | 0% | 2% | 15% | 81% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1013 hPa | 36 % | 9 °C | 58 % | 0% | 0% | 16% | 50% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1011 hPa | 31 % | 7 °C | 64 % | 0% | 0% | 25% | 52% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1009 hPa | 25 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 20% | 96% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1008 hPa | 25 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1009 hPa | 37 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1011 hPa | 40 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 55 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 61 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1017 hPa | 65 % | 9 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 63 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
Guadalupe Yosoyúa, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.1189; -97.4972
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 478
Altitude: 2199 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Santa María Yosoyúa, Santa María Yosoyúa
Something wrong, something missing?
Weather Guadalupe Yosoyúa, Mexico. Weather forecast Guadalupe Yosoyúa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.