Weather Guadalupe Victoria, Tamaulipas today
Weather forecast Guadalupe Victoria, Tamaulipas April 29, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guadalupe Victoria, Tamaulipas, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southeast |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 74 % | 0% | 3% | 0% | 73% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 24 °C | 74 % | 0% | 74% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h south-southeast |
1009 hPa | 64 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h southeast |
1004 hPa | 74 % | 22 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south-southeast |
1006 hPa | 95 % | 24 °C | 16 % | 0% | 14% | 0% | 3% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south |
1003 hPa | 89 % | 23 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 35 °C 39 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1006 hPa | 46 % | 21 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1005 hPa | 71 % | 23 °C | 76 % | 0% | 0% | 1% | 75% | |
Guadalupe Victoria, Tamaulipas, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 25.0167; -97.7167
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1 m
The administrative part:
- Tamaulipas, Ciudad Victoria
- San Fernando, San Fernando, Tamaulipas
Something wrong, something missing?
Weather Guadalupe Victoria, Tamaulipas, Mexico. Weather forecast Guadalupe Victoria, Tamaulipas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guadalupe Victoria, Tamaulipas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Guadalupe Victoria, Tamaulipas
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Guadalupe Victoria, Tamaulipas
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 13:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 7:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 7:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 8:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:35 pm | 04/29/2026 4:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |