Weather Guadalupe Huexotitla today
Weather forecast Guadalupe Huexotitla April 28, 2026
Morning since morning clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guadalupe Huexotitla, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1016 hPa | 64 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1016 hPa | 54 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1012 hPa | 19 % | 1 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
Guadalupe Huexotitla, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.6067; -98.2111
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 124
Altitude: 2566 m
The administrative part:
- Tlaxcala, Tlaxcala City
- Tlaxco, Tlaxco de Morelos
Something wrong, something missing?
Weather Guadalupe Huexotitla, Mexico. Weather forecast Guadalupe Huexotitla.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guadalupe Huexotitla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Guadalupe Huexotitla
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Guadalupe Huexotitla
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 7:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:43 pm | 04/28/2026 4:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |