Weather Guadalupe de Atlas, Aguascalientes the day after tomorrow
Weather forecast Guadalupe de Atlas, Aguascalientes April 30, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 32 °C. At night overcast. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guadalupe de Atlas, Aguascalientes, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1010 hPa | 27 % | 2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1011 hPa | 34 % | 3 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1010 hPa | 36 % | 4 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1010 hPa | 37 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1010 hPa | 37 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1010 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1011 hPa | 23 % | 1 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1010 hPa | 14 % | -2 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1009 hPa | 11 % | -4 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1008 hPa | 9 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1001 hPa | 6 % | -8 °C | 80 % | 0% | 0% | 61% | 52% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1009 hPa | 30 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 15 % | 0 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west |
1003 hPa | 10 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Guadalupe de Atlas, Aguascalientes, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.2833; -102.0333
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 2 259
Altitude: 2024 m
The administrative part:
- Aguascalientes, Aguascalientes
- Asientos, Asientos
Something wrong, something missing?
Weather Guadalupe de Atlas, Aguascalientes, Mexico. Weather forecast Guadalupe de Atlas, Aguascalientes.
Guadalupe de Atlas, Aguascalientes - weather nearby - bigger cities
Guadalupe de Atlas, Aguascalientes - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guadalupe de Atlas, Aguascalientes is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Guadalupe de Atlas, Aguascalientes
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 8:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:43 pm | 04/30/2026 5:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |