Weather Guadalajara long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Guadalajara for ten days.
Friday, Jun 5
29 / 18°C
| 0.0 mm | 3 km/h |
| 20 °C | 20 °C | 12 am | |
| 16 °C | 17 °C | 6 am | |
| 27 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 29 °C | 27 °C | 6 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 7:32 pm
HOURLY
sunset 7:32 pm
|
|
|
|
Weather forecast Guadalajara, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1014 hPa | 63 % | 12 °C | 57 % | 0% | 0% | 4% | 55% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1014 hPa | 84 % | 13 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1012 hPa | 32 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1007 hPa | 19 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 45% | 98% | |
Saturday 06/06/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 33 % | 4 °C | 75 % | 0% | 0% | 27% | 66% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1013 hPa | 45 % | 6 °C | 74 % | 0% | 0% | 8% | 72% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-southeast |
1012 hPa | 17 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 71% | 90% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 28 °C 27 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1007 hPa | 26 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Guadalajara, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.6668; -103.3918
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 1 385 629
Altitude: 1601 m
The administrative part:
- Jalisco, Guadalajara
- Guadalajara, Guadalajara
Something wrong, something missing?
Weather Guadalajara, Mexico. Weather forecast Guadalajara.
Guadalajara - weather nearby - bigger cities
Guadalajara - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guadalajara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 9.6 °C | 6.3 °C | 13.6 °C | |
| February | 10.4 °C | 6.5 °C | 14.8 °C | |
| March | 12.7 °C | 8.3 °C | 17.4 °C | |
| April | 15.5 °C | 11.1 °C | 20.3 °C | |
| May | 17.1 °C | 12.7 °C | 21.8 °C | |
| June | 16.4 °C | 12.3 °C | 20.9 °C | |
| July | 14.6 °C | 10.8 °C | 18.6 °C | |
| August | 14.5 °C | 11.0 °C | 18.5 °C | |
| September | 14.2 °C | 10.9 °C | 17.8 °C | |
| October | 13.2 °C | 9.9 °C | 17.1 °C | |
| November | 12.3 °C | 9.0 °C | 16.4 °C | |
| December | 10.1 °C | 6.9 °C | 13.8 °C |
Astronomical information Guadalajara
data are always in the local timeSun and light
June 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 7:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 13:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 7:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 8:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 8:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/04/2026 11:14 pm | 06/05/2026 10:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |