Weather Grupo I Solidaridad (La Loma) the day after tomorrow
Weather forecast Grupo I Solidaridad (La Loma) May 1, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 32 °C. At night overcast. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Grupo I Solidaridad (La Loma), Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1008 hPa | 19 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 21 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1009 hPa | 23 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1009 hPa | 25 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1009 hPa | 26 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1009 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 30 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 22 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1010 hPa | 18 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1009 hPa | 16 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1008 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1005 hPa | 9 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-southwest |
1004 hPa | 8 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h west |
1004 hPa | 9 % | -4 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h west |
1003 hPa | 10 % | -3 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h west |
1003 hPa | 9 % | -5 °C | 47 % | 0% | 0% | 0% | 47% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 28 °C 23 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h west |
1004 hPa | 9 % | -6 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1011 hPa | 27 % | 0 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 40 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 10 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southwest |
1006 hPa | 8 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Grupo I Solidaridad (La Loma), Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.1203; -102.0375
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 14
Altitude: 2022 m
The administrative part:
- Aguascalientes, Aguascalientes
- Asientos, Asientos
Something wrong, something missing?
Weather Grupo I Solidaridad (La Loma), Mexico. Weather forecast Grupo I Solidaridad (La Loma).
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Grupo I Solidaridad (La Loma) is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Grupo I Solidaridad (La Loma)
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 7:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:25 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:36 pm | 05/01/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |