Weather Granja González the day after tomorrow
Weather forecast Granja González May 1, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 32 °C. At night clear. The lowest temperature 18 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Granja González, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1008 hPa | 38 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 41 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1008 hPa | 39 % | 6 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1008 hPa | 42 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1008 hPa | 46 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1009 hPa | 49 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1009 hPa | 51 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 49 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1011 hPa | 41 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1010 hPa | 33 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1010 hPa | 24 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1008 hPa | 18 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1007 hPa | 14 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1002 hPa | 12 % | 0 °C | 85 % | 0% | 0% | 5% | 85% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1010 hPa | 39 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southwest |
1012 hPa | 60 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1010 hPa | 14 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1004 hPa | 8 % | -5 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
Granja González, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.5658; -100.8664
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 23
Altitude: 1754 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Celaya, Celaya, Guanajuato
Something wrong, something missing?
Weather Granja González, Mexico. Weather forecast Granja González.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Granja González is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Granja González
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 7:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 12:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 7:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:55 am | 8:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:29 pm | 05/01/2026 5:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |