Weather Francisco long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Francisco for ten days.
Saturday, May 2
25 / 19°C
| 0.2 mm | 26 km/h |
| 25 °C | 29 °C | 12 am | |
| 19 °C | 19 °C | 6 am | |
| 24 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 24 °C | 6 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 7:06 pm
HOURLY
sunset 7:06 pm
|
|
|
|
Weather forecast Francisco, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 25 °C 29 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1006 hPa | 78 % | 21 °C | 10 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1009 hPa | 73 % | 14 °C | 98 % | 0% | 98% | 40% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1012 hPa | 51 % | 13 °C | 91 % | 0% | 86% | 28% | 10% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1011 hPa | 50 % | 13 °C | 77 % | 0% | 36% | 39% | 53% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1017 hPa | 61 % | 13 °C | 99 % | 0% | 81% | 76% | 46% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 69 % | 12 °C | 21 % | 0% | 7% | 14% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 42 % | 12 °C | 93 % | 0% | 93% | 57% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 42 % | 12 °C | 100 % | 0% | 72% | 100% | 0% | |
Francisco, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 24.5500; -98.9167
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 487 m
The administrative part:
- Tamaulipas, Ciudad Victoria
- San Carlos, San Carlos, Tamaulipas
Something wrong, something missing?
Weather Francisco, Mexico. Weather forecast Francisco.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Francisco is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Francisco
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 13:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:38 am | 8:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:21 pm | 05/02/2026 6:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |