Weather Ex-Hacienda de Enramada today
| 26 °C | 24 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 9 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 10 pm | |
| 22 °C | 23 °C | 11 pm |
sunrise 6:13 am
sunset 7:09 pm
HOURLY
sunset 7:09 pm
Weather forecast Ex-Hacienda de Enramada April 27, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 34 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ex-Hacienda de Enramada, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1014 hPa | 54 % | 9 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1014 hPa | 33 % | 6 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1013 hPa | 26 % | 4 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1012 hPa | 20 % | 3 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1011 hPa | 13 % | 0 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1009 hPa | 10 % | -2 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1008 hPa | 9 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1006 hPa | 9 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 6% | 100% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1005 hPa | 8 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 11% | 99% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1004 hPa | 8 % | -4 °C | 40 % | 0% | 0% | 14% | 34% | |
| 6 PM
8 PM
| light rain | 34 °C 30 °C |
0.1 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1004 hPa | 8 % | -4 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 16% | |
| 7 PM
9 PM
| light rain showers | 28 °C 25 °C |
0.2 mm | 9.5 m/s34 km/h east |
1007 hPa | 24 % | 6 °C | 73 % | 0% | 0% | 71% | 20% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h east-southeast |
1009 hPa | 32 % | 8 °C | 21 % | 0% | 0% | 19% | 2% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h east-southeast |
1011 hPa | 59 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h southeast |
1013 hPa | 62 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1014 hPa | 70 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-southeast |
1014 hPa | 74 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1014 hPa | 78 % | 16 °C | 22 % | 0% | 18% | 5% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 89 % | 18 °C | 52 % | 10% | 52% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 95 % | 18 °C | 50 % | 10% | 50% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 96 % | 17 °C | 48 % | 3% | 48% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 17 °C | 22 % | 3% | 22% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1015 hPa | 97 % | 17 °C | 46 % | 40% | 46% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1016 hPa | 92 % | 17 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 83 % | 16 °C | 20 % | 1% | 20% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1017 hPa | 63 % | 14 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1016 hPa | 40 % | 10 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1015 hPa | 22 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 15 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1012 hPa | 14 % | 1 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 13 % | 1 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1009 hPa | 13 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| rain showers | 34 °C 31 °C |
0.8 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1008 hPa | 13 % | 1 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 3% | |
| 5 PM
7 PM
| rain showers | 30 °C 28 °C |
0.3 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1010 hPa | 26 % | 8 °C | 36 % | 0% | 0% | 30% | 11% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-southeast |
1009 hPa | 21 % | 6 °C | 12 % | 0% | 0% | 10% | 3% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-southeast |
1010 hPa | 24 % | 6 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-southeast |
1011 hPa | 30 % | 8 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-southeast |
1013 hPa | 50 % | 13 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1014 hPa | 61 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h southeast |
1014 hPa | 61 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Ex-Hacienda de Enramada, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.6428; -101.0003
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 318
Altitude: 1665 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Moctezuma, Moctezuma, San Luis Potosí
Something wrong, something missing?
Weather Ex-Hacienda de Enramada, Mexico. Weather forecast Ex-Hacienda de Enramada.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ex-Hacienda de Enramada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ex-Hacienda de Enramada
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ex-Hacienda de Enramada
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 7:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:50 am | 7:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 8 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:55 am | 8:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 3:01 pm | 04/27/2026 3:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |