Weather Estación Carbonero week
Weather forecast for Estación Carbonero for this and next week.
Friday, May 1
34 / 22°C
| 0.0 mm | 22 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Estación Carbonero, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1006 hPa | 73 % | 20 °C | 38 % | 0% | 0% | 2% | 36% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1006 hPa | 76 % | 20 °C | 25 % | 3% | 4% | 0% | 20% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1005 hPa | 79 % | 20 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1004 hPa | 81 % | 20 °C | 27 % | 1% | 2% | 8% | 18% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1005 hPa | 82 % | 20 °C | 30 % | 0% | 0% | 24% | 7% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1005 hPa | 85 % | 20 °C | 9 % | 3% | 3% | 3% | 2% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 86 % | 20 °C | 25 % | 5% | 6% | 0% | 21% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1006 hPa | 80 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1006 hPa | 73 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1006 hPa | 67 % | 20 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1006 hPa | 60 % | 20 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1005 hPa | 46 % | 19 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1003 hPa | 38 % | 17 °C | 46 % | 0% | 0% | 1% | 45% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 34 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
998 hPa | 44 % | 20 °C | 63 % | 0% | 0% | 3% | 62% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1005 hPa | 74 % | 22 °C | 47 % | 0% | 0% | 19% | 36% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north |
1013 hPa | 74 % | 16 °C | 18 % | 0% | 7% | 6% | 6% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north-northwest |
1017 hPa | 46 % | 11 °C | 44 % | 0% | 8% | 3% | 37% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north |
1017 hPa | 43 % | 10 °C | 42 % | 0% | 18% | 6% | 24% | |
Estación Carbonero, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 23.9125; -99.1869
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 187
Altitude: 240 m
The administrative part:
- Tamaulipas, Ciudad Victoria
- Victoria, Ciudad Victoria
Something wrong, something missing?
Weather Estación Carbonero, Mexico. Weather forecast Estación Carbonero.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Estación Carbonero is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Estación Carbonero
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 13:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 8:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:27 pm | 05/01/2026 5:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |