Weather Esquina long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Esquina for ten days.
Sunday, May 3
22 / 11°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 12 am | |
| 11 °C | 9 °C | 6 am | |
| 19 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 20 °C | 6 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 7:12 pm
HOURLY
sunset 7:12 pm
|
|
|
|
Weather forecast Esquina, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southeast |
1021 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1021 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 15% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1020 hPa | 51 % | 8 °C | 74 % | 0% | 9% | 0% | 71% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east-southeast |
1012 hPa | 38 % | 7 °C | 78 % | 0% | 0% | 4% | 77% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southeast |
1021 hPa | 81 % | 9 °C | 96 % | 0% | 50% | 0% | 92% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1019 hPa | 89 % | 9 °C | 21 % | 0% | 20% | 0% | 2% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 31 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h east-southeast |
1008 hPa | 30 % | 7 °C | 85 % | 0% | 0% | 14% | 83% | |
Esquina, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 22.6822; -100.9911
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 33
Altitude: 1668 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Moctezuma, Moctezuma, San Luis Potosí
Something wrong, something missing?
Weather Esquina, Mexico. Weather forecast Esquina.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Esquina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Esquina
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 7:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 13:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 7:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 8:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 8:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:21 pm | 05/03/2026 7:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |