Weather Eréndira today
| 20 °C | 18 °C | 4 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 6 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 8 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 10 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 7:21 pm
HOURLY
sunset 7:21 pm
Weather forecast Eréndira April 28, 2026
From morning untill noon partly cloudy, later morning initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 22 °C. At night cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eréndira, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1015 hPa | 74 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1015 hPa | 78 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 77 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 69 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1017 hPa | 60 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1017 hPa | 51 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1017 hPa | 45 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west |
1017 hPa | 42 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 12 PM
3 PM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west-northwest |
1017 hPa | 40 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
4 PM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h west-northwest |
1016 hPa | 39 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
5 PM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west-northwest |
1016 hPa | 39 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 PM
6 PM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h west-northwest |
1016 hPa | 42 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
7 PM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h west-northwest |
1016 hPa | 47 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h northwest |
1016 hPa | 50 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
9 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h northwest |
1015 hPa | 51 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 PM
10 PM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northwest |
1015 hPa | 59 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
11 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northwest |
1016 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
12 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1017 hPa | 77 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 PM
1 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northwest |
1018 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1017 hPa | 82 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1017 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1017 hPa | 86 % | 11 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 2 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
6 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1016 hPa | 86 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
7 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
8 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1016 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
9 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1016 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
10 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
11 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1016 hPa | 74 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
12 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northwest |
1017 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
1 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
1016 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1016 hPa | 49 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
3 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west |
1016 hPa | 46 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
4 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west-northwest |
1016 hPa | 47 % | 10 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 2 PM
5 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-northwest |
1015 hPa | 44 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-northwest |
1015 hPa | 45 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
7 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west-northwest |
1014 hPa | 54 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-northwest |
1014 hPa | 57 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 PM
9 PM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northwest |
1014 hPa | 61 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 PM
10 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1014 hPa | 65 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 8 PM
11 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1014 hPa | 74 % | 11 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 9 PM
12 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1015 hPa | 85 % | 12 °C | 45 % | 0% | 0% | 0% | 45% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1016 hPa | 88 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1016 hPa | 91 % | 12 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
Eréndira, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 30.8454; -116.0452
Time zone: America / Tijuana
time difference in hours with time in US is -9 hours
Altitude: 24 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Eréndira, Mexico. Weather forecast Eréndira.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eréndira is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Eréndira
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Eréndira
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 7:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 13:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 7:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 8:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 8:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:57 pm | 04/28/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |