Weather Encinos, San Luis Potosí today
| 27 °C | 30 °C | 9 am | |
| 35 °C | 36 °C | 12 pm | |
| 36 °C | 35 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 9 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 7:03 pm
HOURLY
sunset 7:03 pm
Weather forecast Encinos, San Luis Potosí April 28, 2026
From morning untill noon overcast, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 36 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Encinos, San Luis Potosí, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1013 hPa | 92 % | 22 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1013 hPa | 93 % | 22 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 91 % | 21 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1012 hPa | 91 % | 21 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1012 hPa | 92 % | 21 °C | 77 % | 0% | 77% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 94 % | 21 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1013 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| fog | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 35% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1015 hPa | 87 % | 21 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1014 hPa | 68 % | 20 °C | 38 % | 0% | 38% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1013 hPa | 53 % | 19 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1012 hPa | 41 % | 17 °C | 7 % | 0% | 1% | 0% | 5% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 31 % | 15 °C | 25 % | 0% | 0% | 1% | 24% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 36 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1010 hPa | 26 % | 13 °C | 27 % | 0% | 0% | 9% | 21% | |
| 2 PM
4 PM
| partly cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1009 hPa | 24 % | 12 °C | 33 % | 0% | 0% | 16% | 20% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1008 hPa | 23 % | 11 °C | 61 % | 0% | 1% | 10% | 58% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1008 hPa | 30 % | 13 °C | 53 % | 0% | 0% | 7% | 50% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1008 hPa | 42 % | 17 °C | 30 % | 0% | 0% | 1% | 28% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1009 hPa | 48 % | 18 °C | 41 % | 0% | 0% | 1% | 40% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1010 hPa | 54 % | 18 °C | 22 % | 0% | 0% | 1% | 21% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1011 hPa | 60 % | 18 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 65 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1013 hPa | 71 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1013 hPa | 81 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 86 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1012 hPa | 90 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1012 hPa | 94 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 96 % | 19 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 80 % | 66% | 80% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1012 hPa | 98 % | 19 °C | 75 % | 65% | 75% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 71 % | 67% | 71% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| fog | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 94 % | 19 °C | 68 % | 67% | 68% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 85 % | 19 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1013 hPa | 68 % | 19 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1012 hPa | 53 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1011 hPa | 39 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1009 hPa | 26 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1008 hPa | 20 % | 10 °C | 15 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1007 hPa | 23 % | 12 °C | 42 % | 0% | 0% | 37% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 35 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1006 hPa | 30 % | 15 °C | 37 % | 0% | 0% | 32% | 7% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1006 hPa | 35 % | 16 °C | 78 % | 0% | 0% | 21% | 71% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1006 hPa | 41 % | 17 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1006 hPa | 44 % | 16 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1007 hPa | 51 % | 17 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1008 hPa | 58 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1009 hPa | 61 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1009 hPa | 68 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1010 hPa | 74 % | 18 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
Encinos, San Luis Potosí, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.6667; -99.7333
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1098 m
The administrative part:
- San Luis Potosí, San Luis Potosí City
- Lagunillas, Lagunillas, San Luis Potosí
Something wrong, something missing?
Weather Encinos, San Luis Potosí, Mexico. Weather forecast Encinos, San Luis Potosí.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Encinos, San Luis Potosí is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Encinos, San Luis Potosí
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Encinos, San Luis Potosí
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:36 pm | 12:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:45 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 8:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:50 pm | 04/28/2026 4:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |