Weather El Jimbal weekend
Weather forecast for El Jimbal for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening rain. Sunday during the day overcast, later morning rain, in the evening heavy rain.
Friday, May 1
38 / 26°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 28 °C | 31 °C | 12 am | |
| 26 °C | 30 °C | 6 am | |
| 38 °C | 41 °C | 12 pm | |
| 37 °C | 39 °C | 6 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 6:26 pm
HOURLY
sunset 6:26 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Jimbal, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1007 hPa | 62 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1008 hPa | 82 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 38 °C 41 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1006 hPa | 34 % | 19 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 37 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1002 hPa | 30 % | 16 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 1% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1006 hPa | 61 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1006 hPa | 81 % | 22 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 40 °C 43 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 32 % | 20 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| rain | 35 °C 39 °C |
1.1 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1005 hPa | 46 % | 21 °C | 88 % | 0% | 0% | 27% | 82% | |
El Jimbal, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 18.6340; -91.0557
Time zone: America / Merida
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather El Jimbal, Mexico. Weather forecast El Jimbal.
El Jimbal - weather nearby - bigger cities
El Jimbal - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Jimbal is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Jimbal
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 6:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:01 pm | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 6:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 7:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 7:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:46 pm | 05/01/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |