Weather El Indio Zaragoza weekend
Weather forecast for El Indio Zaragoza for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later clear. Sunday from morning untill noon clear, in the afternoon cloudy, in the evening overcast.
Friday, May 1
24 / 19°C
| 36.8 mm | 20 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Indio Zaragoza, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| rain | 23 °C 25 °C |
0.9 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1008 hPa | 85 % | 20 °C | 100 % | 0% | 98% | 43% | 100% | |
| 1 AM
3 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
5.9 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1008 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 0% | 99% | 44% | 92% | |
| 2 AM
4 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
3.4 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1008 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 78% | 82% | |
| 3 AM
5 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
5.3 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1007 hPa | 95 % | 19 °C | 90 % | 1% | 79% | 39% | 37% | |
| 4 AM
6 AM
| heavy rain | 19 °C 21 °C |
1.4 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1007 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 83% | 100% | 80% | 14% | |
| 5 AM
7 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.2 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1007 hPa | 98 % | 19 °C | 98 % | 49% | 94% | 72% | 7% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.7 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1007 hPa | 98 % | 19 °C | 99 % | 12% | 98% | 55% | 14% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.4 mm | 5.6 m/s20 km/h east-southeast |
1007 hPa | 81 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| heavy rain | 24 °C 26 °C |
17.6 mm | 8.1 m/s29 km/h north-northeast |
1003 hPa | 79 % | 20 °C | 99 % | 0% | 71% | 15% | 95% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 10.8 m/s39 km/h north |
1013 hPa | 92 % | 12 °C | 98 % | 0% | 45% | 78% | 90% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h north |
1018 hPa | 80 % | 9 °C | 31 % | 0% | 31% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north |
1021 hPa | 65 % | 10 °C | 92 % | 0% | 92% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1019 hPa | 58 % | 9 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
El Indio Zaragoza, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 27.7830; -100.6066
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather El Indio Zaragoza, Mexico. Weather forecast El Indio Zaragoza.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Indio Zaragoza is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Indio Zaragoza
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 7:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 13:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 7:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 8:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:38 am | 8:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:39 pm | 05/01/2026 5:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |