Weather El Crucero de Progreso today
| 29 °C | 34 °C | 9 am | |
| 36 °C | 40 °C | 12 pm | |
| 41 °C | 40 °C | 3 pm | |
| 32 °C | 34 °C | 9 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 7:17 pm
HOURLY
sunset 7:17 pm
Weather forecast El Crucero de Progreso April 29, 2026
During the day cloudy. The highest temperature 41 °C. At night cloudy. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Crucero de Progreso, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1008 hPa | 60 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1008 hPa | 67 % | 22 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1008 hPa | 71 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 74 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1008 hPa | 76 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 78 % | 22 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1008 hPa | 82 % | 22 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1009 hPa | 79 % | 22 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1009 hPa | 72 % | 22 °C | 46 % | 0% | 0% | 1% | 46% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1010 hPa | 65 % | 22 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1009 hPa | 55 % | 21 °C | 69 % | 0% | 0% | 3% | 69% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1008 hPa | 47 % | 21 °C | 40 % | 0% | 0% | 3% | 39% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1007 hPa | 40 % | 20 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1006 hPa | 29 % | 17 °C | 64 % | 0% | 0% | 22% | 55% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 40 °C 40 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1004 hPa | 20 % | 13 °C | 42 % | 0% | 0% | 19% | 32% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 41 °C 41 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1003 hPa | 18 % | 11 °C | 75 % | 0% | 0% | 12% | 74% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 40 °C 39 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h east-northeast |
1002 hPa | 19 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 23% | 92% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1003 hPa | 24 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east |
1003 hPa | 29 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 8% | 98% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 10.1 m/s36 km/h east |
1004 hPa | 36 % | 16 °C | 61 % | 0% | 0% | 3% | 60% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1005 hPa | 44 % | 18 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1007 hPa | 46 % | 18 °C | 46 % | 0% | 0% | 14% | 45% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1008 hPa | 48 % | 18 °C | 65 % | 0% | 0% | 59% | 50% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1008 hPa | 51 % | 19 °C | 27 % | 0% | 0% | 4% | 25% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1007 hPa | 54 % | 19 °C | 67 % | 0% | 0% | 0% | 67% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1007 hPa | 57 % | 19 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1006 hPa | 59 % | 19 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1007 hPa | 63 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1007 hPa | 66 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1007 hPa | 69 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1007 hPa | 69 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1008 hPa | 64 % | 17 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1008 hPa | 62 % | 18 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 9 AM
11 AM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1008 hPa | 59 % | 18 °C | 96 % | 0% | 53% | 0% | 93% | |
| 10 AM
12 PM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1008 hPa | 54 % | 19 °C | 99 % | 0% | 93% | 0% | 92% | |
| 11 AM
1 PM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1008 hPa | 53 % | 19 °C | 99 % | 0% | 93% | 0% | 93% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1007 hPa | 47 % | 19 °C | 99 % | 0% | 98% | 3% | 55% | |
| 1 PM
3 PM
| overcast | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1006 hPa | 46 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 43% | 84% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain | 31 °C 33 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1006 hPa | 48 % | 19 °C | 99 % | 0% | 93% | 25% | 86% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1005 hPa | 45 % | 18 °C | 93 % | 0% | 14% | 7% | 90% | |
| 4 PM
6 PM
| rain showers | 34 °C 36 °C |
0.3 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1004 hPa | 38 % | 17 °C | 76 % | 0% | 7% | 13% | 72% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1004 hPa | 37 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1004 hPa | 40 % | 17 °C | 96 % | 0% | 4% | 7% | 96% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1004 hPa | 43 % | 17 °C | 100 % | 0% | 9% | 10% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1005 hPa | 49 % | 18 °C | 100 % | 0% | 8% | 31% | 100% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1006 hPa | 50 % | 18 °C | 94 % | 0% | 4% | 13% | 93% | |
| 10 PM
12 AM
| overcast | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1006 hPa | 50 % | 18 °C | 98 % | 0% | 10% | 34% | 96% | |
| 11 PM
1 AM
| rain | 28 °C 29 °C |
0.4 mm | 8.4 m/s30 km/h east-northeast |
1007 hPa | 57 % | 18 °C | 97 % | 0% | 17% | 18% | 96% | |
El Crucero de Progreso, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 27.4308; -101.2106
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather El Crucero de Progreso, Mexico. Weather forecast El Crucero de Progreso.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Crucero de Progreso is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for El Crucero de Progreso
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information El Crucero de Progreso
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 7:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 13:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 7:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 8:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 8:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:50 pm | 04/29/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |