Weather El Cinco de Mayo, Guanajuato today
| 26 °C | 25 °C | 4 pm | |
| 27 °C | 25 °C | 6 pm | |
| 23 °C | 21 °C | 8 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 10 pm |
sunrise 6:12 am
sunset 7:05 pm
HOURLY
sunset 7:05 pm
Weather forecast El Cinco de Mayo, Guanajuato April 28, 2026
Afternoon in the afternoon rain showers, in the evening clear. The highest temperature 31 °C. Total rainfall 1.9 mm. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Cinco de Mayo, Guanajuato, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 11 AM
1 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1015 hPa | 21 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1014 hPa | 19 % | 3 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1012 hPa | 17 % | 3 °C | 14 % | 0% | 0% | 13% | 1% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1011 hPa | 17 % | 3 °C | 55 % | 0% | 0% | 42% | 21% | |
| 3 PM
5 PM
| heavy rain showers | 31 °C 29 °C |
1.6 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1010 hPa | 18 % | 3 °C | 50 % | 0% | 0% | 43% | 14% | |
| 4 PM
6 PM
| light rain showers | 26 °C 24 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1012 hPa | 31 % | 8 °C | 78 % | 0% | 1% | 44% | 64% | |
| 5 PM
7 PM
| light rain showers | 28 °C 26 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1011 hPa | 24 % | 5 °C | 43 % | 0% | 0% | 24% | 25% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1011 hPa | 26 % | 5 °C | 34 % | 0% | 0% | 7% | 29% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1012 hPa | 28 % | 5 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 38 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 2% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1014 hPa | 45 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 52 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 58 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 64 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 70 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 79 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1015 hPa | 81 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 77 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1015 hPa | 73 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1015 hPa | 71 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 64 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1016 hPa | 48 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1016 hPa | 31 % | 5 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 20 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1014 hPa | 14 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 11 % | -3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1011 hPa | 9 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1009 hPa | 9 % | -4 °C | 10 % | 0% | 0% | 2% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1008 hPa | 9 % | -3 °C | 30 % | 0% | 0% | 3% | 28% | |
| 4 PM
6 PM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1007 hPa | 10 % | -3 °C | 11 % | 0% | 0% | 2% | 9% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1006 hPa | 11 % | -2 °C | 17 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1006 hPa | 14 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 3% | 20% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1008 hPa | 24 % | 4 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1010 hPa | 37 % | 8 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1011 hPa | 41 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1012 hPa | 48 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1012 hPa | 56 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
El Cinco de Mayo, Guanajuato, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.0176; -100.4163
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 734
Altitude: 2069 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- San José Iturbide, San José Iturbide
Something wrong, something missing?
Weather El Cinco de Mayo, Guanajuato, Mexico. Weather forecast El Cinco de Mayo, Guanajuato.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Cinco de Mayo, Guanajuato is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for El Cinco de Mayo, Guanajuato
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information El Cinco de Mayo, Guanajuato
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:12 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 7:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 7:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:55 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:52 pm | 04/28/2026 4:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |