Weather El Chorro (La Cascada) weekend
Weather forecast for El Chorro (La Cascada) for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. Sunday from morning untill noon cloudy, in the afternoon clear, in the evening cloudy.
Sunday, May 3
22 / 13°C
| 0.8 mm | 8 km/h |
| 14 °C | 15 °C | 12 am | |
| 13 °C | 13 °C | 6 am | |
| 22 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 6 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 6:51 pm
HOURLY
sunset 6:51 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Chorro (La Cascada), Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 0.1 m/s0 km/h east |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 71 % | 0% | 70% | 15% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1014 hPa | 82 % | 10 °C | 44 % | 0% | 7% | 1% | 39% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 45 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1013 hPa | 76 % | 13 °C | 53 % | 0% | 21% | 24% | 23% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 80 % | 0% | 78% | 0% | 3% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1014 hPa | 81 % | 10 °C | 14 % | 0% | 8% | 3% | 3% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 22 °C 22 °C |
2.1 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1013 hPa | 50 % | 11 °C | 43 % | 0% | 24% | 30% | 5% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 70 % | 13 °C | 30 % | 0% | 22% | 2% | 8% | |
El Chorro (La Cascada), Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 16.9697; -97.6531
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 23
Altitude: 2308 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- Santa Lucía Monteverde, Santa Lucía Monteverde
Something wrong, something missing?
Weather El Chorro (La Cascada), Mexico. Weather forecast El Chorro (La Cascada).
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Chorro (La Cascada) is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Chorro (La Cascada)
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 12:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 7:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:55 pm | 05/03/2026 7:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |