Weather Tendeira weekend
Weather forecast for Tendeira for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon rain showers. Sunday during the day overcast, in the afternoon rain, in the evening cloudy.
Friday, May 1
21 / 12°C
| 0.1 mm | 6 km/h |
| 13 °C | 12 °C | 6 am | |
| 12 °C | 12 °C | 7 am | |
| 21 °C | 21 °C | 1 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 7 pm |
sunrise 7:20 am
sunset 8:49 pm
HOURLY
sunset 8:49 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tendeira, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| fog | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1018 hPa | 96 % | 15 °C | 66 % | 53% | 64% | 3% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| fog | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1018 hPa | 96 % | 14 °C | 70 % | 64% | 68% | 0% | 6% | |
| 2 AM
9 PM
| fog | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1018 hPa | 95 % | 13 °C | 85 % | 60% | 60% | 1% | 51% | |
| 3 AM
10 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1017 hPa | 94 % | 12 °C | 74 % | 60% | 57% | 0% | 33% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1016 hPa | 92 % | 11 °C | 62 % | 64% | 59% | 0% | 3% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1016 hPa | 86 % | 10 °C | 50 % | 35% | 34% | 0% | 23% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1017 hPa | 82 % | 9 °C | 51 % | 22% | 22% | 0% | 37% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1017 hPa | 81 % | 9 °C | 25 % | 17% | 16% | 0% | 10% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1019 hPa | 55 % | 11 °C | 79 % | 0% | 7% | 0% | 79% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1018 hPa | 66 % | 12 °C | 47 % | 0% | 43% | 0% | 9% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1020 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 19% | 75% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain showers | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 0.3 m/s1 km/h northwest |
1019 hPa | 93 % | 12 °C | 76 % | 0% | 65% | 6% | 35% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
3.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1020 hPa | 71 % | 14 °C | 84 % | 0% | 84% | 14% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1018 hPa | 83 % | 14 °C | 97 % | 0% | 97% | 1% | 0% | |
Tendeira, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.6500; -16.8167
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tendeira, Portugal Madeira. Weather forecast Tendeira.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tendeira is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tendeira
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:20 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:53 am | 9:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:22 am | 9:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:50 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 6:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |