Weather Senhora do Amparo the day after tomorrow
Weather forecast Senhora do Amparo April 30, 2026
From morning untill noon fog, in the afternoon overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night overcast. The lowest temperature 11 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Senhora do Amparo, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 96 % | 13 °C | 99 % | 55% | 66% | 90% | 86% | |
| 1 AM
8 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 92% | 93% | 55% | 95% | |
| 2 AM
9 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 98 % | 12 °C | 98 % | 92% | 95% | 79% | 13% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 97 % | 12 °C | 95 % | 5% | 43% | 28% | 85% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 96 % | 11 °C | 89 % | 34% | 43% | 0% | 79% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 96 % | 10 °C | 54 % | 44% | 52% | 0% | 4% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 94 % | 9 °C | 51 % | 48% | 51% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 92 % | 9 °C | 53 % | 49% | 53% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| fog | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 53 % | 50% | 53% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 91 % | 13 °C | 45 % | 22% | 29% | 0% | 25% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 74 % | 12 °C | 60 % | 0% | 46% | 0% | 24% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 73 % | 13 °C | 94 % | 0% | 88% | 0% | 54% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1017 hPa | 70 % | 13 °C | 82 % | 0% | 80% | 0% | 13% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1017 hPa | 66 % | 13 °C | 91 % | 0% | 90% | 0% | 2% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1016 hPa | 70 % | 14 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 12% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain | 19 °C 20 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1017 hPa | 77 % | 15 °C | 100 % | 0% | 96% | 0% | 98% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1017 hPa | 80 % | 15 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 33% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 81 % | 15 °C | 100 % | 0% | 94% | 7% | 93% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 78 % | 15 °C | 100 % | 0% | 93% | 18% | 97% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 82 % | 15 °C | 100 % | 0% | 71% | 9% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1019 hPa | 92 % | 15 °C | 99 % | 0% | 90% | 95% | 83% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1018 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 4% | 26% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.8 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1019 hPa | 67 % | 14 °C | 95 % | 0% | 18% | 3% | 95% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 77 % | 14 °C | 95 % | 0% | 19% | 0% | 93% | |
Senhora do Amparo, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.7833; -17.2333
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 621 m
The administrative part:
- Autonomous Region of Madeira, Funchal
- Calheta Municipality, Arco da Calheta
Something wrong, something missing?
Weather Senhora do Amparo, Portugal Madeira. Weather forecast Senhora do Amparo.
Senhora do Amparo - weather nearby - bigger cities
Senhora do Amparo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Senhora do Amparo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Senhora do Amparo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:22 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:06 pm | 13:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:55 am | 9:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:25 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:52 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 7:02 pm | 04/30/2026 6:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |