Weather Santa Maria Maior today
| 15 °C | 15 °C | 9 am | |
| 19 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 7:23 am
sunset 8:47 pm
HOURLY
sunset 8:47 pm
Weather forecast Santa Maria Maior April 28, 2026
During the day cloudy, in the afternoon light rain, in the evening overcast. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.1 mm. At night light rain. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Santa Maria Maior, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1016 hPa | 91 % | 11 °C | 72 % | 0% | 72% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1016 hPa | 91 % | 12 °C | 62 % | 14% | 62% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| fog | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1016 hPa | 91 % | 12 °C | 83 % | 52% | 83% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1017 hPa | 86 % | 12 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1016 hPa | 77 % | 12 °C | 48 % | 0% | 48% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1016 hPa | 67 % | 12 °C | 61 % | 0% | 61% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1016 hPa | 62 % | 12 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 12 °C | 55 % | 0% | 55% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1015 hPa | 61 % | 12 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1015 hPa | 65 % | 13 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1015 hPa | 71 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1015 hPa | 75 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1015 hPa | 79 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1015 hPa | 83 % | 13 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1015 hPa | 85 % | 13 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1016 hPa | 89 % | 13 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 87 % | 0% | 87% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1016 hPa | 91 % | 13 °C | 84 % | 0% | 84% | 1% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1016 hPa | 94 % | 13 °C | 82 % | 0% | 82% | 1% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 95 % | 13 °C | 88 % | 0% | 88% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 94 % | 13 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 94 % | 13 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 94 % | 13 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1013 hPa | 96 % | 13 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1014 hPa | 95 % | 13 °C | 76 % | 0% | 76% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 93 % | 13 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 83 % | 12 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1014 hPa | 72 % | 11 °C | 88 % | 0% | 30% | 0% | 82% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 64 % | 11 °C | 98 % | 0% | 35% | 0% | 97% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 61 % | 11 °C | 100 % | 0% | 43% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 64 % | 12 °C | 100 % | 0% | 82% | 0% | 100% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1013 hPa | 67 % | 12 °C | 100 % | 0% | 78% | 0% | 98% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 72 % | 13 °C | 100 % | 0% | 85% | 0% | 97% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 74 % | 13 °C | 100 % | 0% | 96% | 0% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 73 % | 13 °C | 100 % | 0% | 81% | 0% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1012 hPa | 72 % | 12 °C | 100 % | 0% | 79% | 0% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1012 hPa | 76 % | 12 °C | 100 % | 0% | 77% | 0% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1013 hPa | 81 % | 13 °C | 96 % | 0% | 46% | 0% | 94% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1013 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 32% | 30% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 51% | 59% | 96% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 50% | 56% | 97% | 91% | |
Santa Maria Maior, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.6333; -16.8833
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Santa Maria Maior, Portugal Madeira. Weather forecast Santa Maria Maior.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Santa Maria Maior is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Santa Maria Maior
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Santa Maria Maior
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:23 am | 8:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:05 pm | 13:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:56 am | 9:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:26 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:54 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:04 pm | 04/28/2026 5:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |